Przeziębienie w ciąży


Podczas ciąży każda przyszła mama stara się jak najlepiej dbać o swoje zdrowie, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju w organizmie. Niestety, nawet unikanie miejsc, gdzie można się zarazić zarazkami nie przynosi stuprocentowej pewności, że unikniemy przeziębienia. W normalnej sytuacji kobieta zapewne sięgnęłaby po znane leki, takie jak na przykład paracetamol. Jednak czy środki tego typu są na pewno nieszkodliwe dla dziecka? Co zrobić w przypadku przeziębienia w ciąży?

Pod kontrolą lekarza

Podstawową rzeczą, o której trzeba pamiętać podczas ciąży jest to, aby wszelkie decyzje o przyjmowaniu jakichkolwiek leków trzeba konsultować z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie określić, czy nawet delikatne suplementy jak witaminy nie będą miały negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Szczególnie trzeba zwracać na to uwagę w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy zaczynają się kształtować narządy płodu. Niektórych leków trzeba jednak unikać przez cały okres trwania ciąży (mogą się przyczynić do poronienia lub przedwczesnego porodu), dlatego wypróbuj na początku wszelkie domowe sposoby, zanim udasz się do lekarza po odpowiednie leki.

W niektórych sytuacjach, np. w przypadku zapalenia płuc lekarz będzie zmuszony przepisać silne leki, jak antybiotyki. Dzieje się tak dlatego, ze sama choroba może okazać się bardziej niebezpieczna dla rozwoju płodu niż przyjmowane środki.

Domowe sposoby

Wypróbuj domowe sposoby znane od lat. Pamiętaj aby przyjmować dużo witaminy C, dlatego pij ciepłą herbatę lub wywar z czystka z cytryną. Warto dodać również miodu, który łagodzi ból gardła i działa jak naturalny antybiotyk. Takie działanie wykazuje również czosnek, zatem staraj się przyjmować go w przyjemnej dla ciebie formie. Z bólem gardła świetnie poradzi sobie płukanka z solą lub napar z szałwii, która zatrzyma rozwój stanu zapalnego. Zamiast kropli do nosa, wybierz wodę morską do wstrzykiwania, która przyniesie ulgę w przypadku kataru.