Co należy wiedzieć o testach ciążowych


Test ciążowy to pojęcie bardzo szerokie, mylnie kojarzone jedynie z jednorazową próbą możliwą do nabycia w aptece. Ten nabyty, właśnie w aptece za rogiem jest bez wątpienia pierwszą metodą, po którą sięgają panie podejrzewające pierwsze etapy ciąży. Zazwyczaj pierwszym impulsem, który zmusi do działania jest brak miesiączki w oczekiwanym czasie. Czy warto wykonywać wtedy domowy test ciążowy oraz jaka jest jego dokładność?

 

Odpowiedni czas na test ciążowy

Z pewnością nie warto wykonywać podobnego testu tuż po współżyciu. Niestety, pary od dawna starające się o potomstwo charakteryzuje duży brak cierpliwości. Przeświadczenie, że test da dokładne wyniki w niedalekim czasie od samego zapłodnienia jest niezwykle mylne. Z procederem należy zaczekać minimum do  przewidywanego czasu pojawienia się miesiączki. Apteki dają nieograniczony wybór testów, jego wyniki zależne są od czułości i czym wartość jest wyższa tym dłuższy okres od zapłodnienia daje szansę na wykrycie ciąży. Test również nie zawsze daje stu procentową pewność. To dopiero początek. W przypadku każdego wyniku- zarówno pozytywnego jak i negatywnego kolejnym krokiem jaki należy podjąć jest wizyta u ginekologa.

 

Czy testy ciążowe mogą się mylić?

Niestety, testy ciążowe nie są nieomylne, w szczególności te kupowane samodzielnie w aptece. Różni są producenci, różne są rodzaje, różne czułości. Wyniki testów również mogą być różne. Dlatego najlepiej zbadać się kilkoma testami w stosownych odległościach czasowych. Z pewnością ich niebagatelną zaletą jest możliwość szybkiego wyniku, jednak pamiętajmy, że jedynie testy wykonane przez lekarza-ginekologa mogą utwierdzić przekonanie o byciu w stanie błogosławionym.