Cesarskie cięcie – wady i zalety


Wiele przyszłych mam staje przed niemałym dylematem: poród siłami natury czy cesarskie cięcie. Można się spotkać z wieloma opiniami na temat obu sposobów. Są zwolennicy porodu naturalnego, a cesarskie cięcie jest nieco przez nich demonizowane. Wszelkie sprzeczne informacje i skrajne opinie mogą wprowadzić zamęt i niepewność w głowie niejednej kobiety. Jakie zatem są wady i zalety cesarskiego cięcia?

Zalety cesarki

Cesarskie cięcie często jest jedyną opcją odpowiednią dla danej kobiety. Czasem różne komplikacje decydują o tym, że cesarskie cięcie musi być koniecznie przeprowadzone. Niektóre z nich to wypadnięcie pępowiny, schorzenia wszelkiego typu, odklejające się łożysko czy wady anatomiczne.

Cesarskie cięcie ma przewagę nad porodem naturalnym dzięki temu, iż jest z góry zaplanowanym zakończeniem ciąży w konkretnym momencie. Ułatwia to fizycznie i psychiczne przygotowanie się na przyjście maluszka na świat. W niektórych sytuacjach rodzice mogą nawet zdecydować o dacie narodzin.

Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu przewodowym i trwa zazwyczaj około 50 minut. W przeciwieństwie do porodu naturalnego w tym przypadku nie będziesz musiała spędzać godzin na parciu, które zużywa mnóstwo siły i energii oraz bólu. Dodatkowym plusem jest to, ze twoja pochwa zostanie nienaruszona, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie i pewność siebie w sytuacjach intymnych. Dziecko nie zostanie narażone na zakażenie florą bakteryjną pochwy.

Wady cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie mimo wielu zalet posiada także kilka poważnych wad. Przede wszystkim, jak każda operacja jest bardziej inwazyjna, wymaga obecności anestezjologa i niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Zabieg pozostawia za sobą blizny nie tylko na macicy, ale także na skórze. Rana pooperacyjna jest bolesna i może utrudnić wykonywanie wielu sytuacji związanych z opieka nad niemowlęciem, takich jak np. karmienie piersią. Okres rekonwalescencji jest zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku porodu naturalnego. Blizna może dawać o sobie znać nawet kilka miesięcy po zabiegu.