Higiena w ciąży


Ciąża przynosi wiele zmian w życiu każdej kobiety. Zmienia się także jej ciało, które wymaga jeszcze więcej uwagi, niż zazwyczaj. Higiena całego ciała, szczególnie miejsc intymnych przez rosnący brzuch może być nieco utrudniona. Również należy przyjrzeć się swojej diecie, która ma ogromne znaczenie dla utrzymania higieny i świeżości, która jest tak ważna dla samopoczucia przyszłej mamy.

Higiena miejsc intymnych

Ze względu na ogromne zmiany, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej, kobieta ciężarna jest bardziej narażona na wszelkie infekcje pochwy, czy to grzybicze, czy bakteryjne. PH pochwy zmierza w kierunku zasadowego, co sprzyja występowaniu nie tylko infekcji, ale także obfitych upławów. Ten objawy powinien zwrócić Twoją uwagę oraz skierować cię do lekarza ginekologa. W oczekiwaniu na wizytę warto używać wkładek higienicznych, które pomogą poczuć się świeżo.

Jeśli chodzi o mycie okolic intymnych staraj się unikać mocno perfumowanych, silnych detergentów. Wybieraj te delikatniejsze, najlepiej antybakteryjne i antyalergiczne. Pamiętaj jednak, że mimo iż o higienę w ciąży trzeba wyjątkowo dbać zbyt częste podmywanie się sprzyja wysuszeniu okolic intymnych i zaburzeniu pH pochwy, co może skutkować pojawieniem się pieczenia, świądu i infekcji.

Dobrym rozwiązaniem, aby zapobiec ewentualnym infekcjom intymnym  jest zamienienie syntetycznej bielizny na bawełnianą lub wykonaną z naturalnych włókien, która będzie przewiewna i nieuciskająca ciążowego brzucha.

Higiena ciała

W czasie ciąży gruczoły łojowe i potowe kobiety pracują na wysokich obrotach, dzięki czemu organizm pozbywa się toksyn, które mogłyby zaburzyć przebieg ciąży. Należy zatem wyjątkowo dbać o higienę całego ciała. Do mycia zalecane są delikatne żele do kąpieli, najlepiej antybakteryjne, aby nie przesuszyć zanadto skóry. Po kąpieli dobrze jest nałożyć olej lub specjalny krem zapobiegający powstawaniu rozstępów. Warto mieć przy sobie mokre chusteczki, aby móc możliwość odświeżenia się w każdej sytuacji i miejscu. Ciało kobiety ciężarnej potrafi zaskakiwać, dlatego należy się unikać obcisłych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Odpowiednie będą luźne ubrania lub sukienki wykonane z naturalnych materiałów.