Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?


Mdłości w ciąży, szczególnie w jej pierwszy tygodniach dokuczają aż połowie ciężarnym kobietom. Jest to uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość wywołana zmianami gospodarki hormonalnej związanymi ze stanem kobiety lub czasem dodatkowo stresem. Organizm ciężarnej wytwarza hormon zwany gonadotropiną kosmówkową, który chroni płód i jest jedną z przyczyn porannych mdłości. Również zjedzenie ciężkich produktów zawierających np. pestycydy może się przyczyniać do mdłości, Organizm radzi sobie z ochroną dziecka poprzez pozbycie się zawartości żołądka. Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży?

Kiedy pojawiają się mdłości?

Mdłości występują zazwyczaj około 6 tygodnia ciąży. Poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać, co jest powodem mdłości. Około 12 tygodnia można się spodziewać, że nudności ustąpią. Czasem występuje zjawisko niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Oznacza to, że mdłości są wyjątkowo trudne do zniesienia i wymagają wizyty w szpitalu i stałej opieki lekarza.

Mdłości i wymioty pojawiają się zazwyczaj o poranku, jeszcze przed śniadaniem lub są wywołane przez zapachy jedzenia. Może sprawiać do szczególną trudność przebywając np. w restauracji.

Dieta na mdłości

Należy szczególną uwagę zwrócić na to, co jesz podczas ciąży. Niektóre produkty mogą wzmagać nudności, a inne wręcz przeciwnie – pomagają się z nimi uporać. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby przyjmować odpowiednią ilość wody. Właściwa ilość to około 3 litry wody na dzień, które wypłuczą toksyny z organizmu. Na śniadanie dobrym sposobem na ukojenie dolegliwości jest wypicie szklanki ciepłego mleka, wody z cytryną i imbirem lub zjedzenie banana. Najlepiej jest podzielić sobie posiłki na mniejsze porcje i spożywać je co 2-3 godziny w regularnych odstępach, co wspomoże trawienie i nie obciąży niepotrzebnie żołądka. Spożywaj dużo warzyw i owoców, jednak staraj się unikać cytrusów, które mogą zwiększyć nudności przez wychłodzenie żołądka. Dobrym sposobem na szybkie pozbycie się uczucia zbliżających się mdłości jest zagryzienie kilku migdałów.

Relaks

Stres jest jednym z czynników, które w znacznym stopniu powodują i potęgują nudności, dlatego tak ważne jest, abyś zadbała o swoje dobre samopoczucie. Dobrym sposobem na ukojenie nerwów jest medytacja lub joga, która pomoże Ci się wyciszyć i uspokoić. Relaksująca, aromatyczna kąpiel przynosi wiele korzyści, tak samo jak słuchanie uspokajającej muzyki.